Poniższy wpis prezentuje podstawy o odwołaniach do danych zawierających się w innych komórkach, zakresach komórek oraz odwołaniach bezwzględnych.
Odwołania
Każda komórka arkusza kalkulacyjnego ma swój unikatowy adres. Pozwala to na szybkie pobranie aktualnej wartości danej komórki do funkcji w dowolnej komórce arkusza. Arkusz Google podzielony jest na kolumny nazwane literami kolejno od A, oraz ponumerowanymi wierszami. Adres pierwszej komórki w arkuszu to A1. Aby wykorzystać jej zawartość w dowolnej komórce umieszczamy formułę =A1 Znak = informuje program że w danej komórce będzie znajdowała się formuła arkusza, a nie wpisana treść, Litera A oraz cyfra 1 oznacza pozycję komórki do której się odwołujemy. Jak widać na poniższym przykładzie w komórce została umieszczona formuła =A1 zawartość komórki A1 została wyświetlona w komórce C3. Możemy tak robić z dowolną wartością tekstową, liczbową lub logiczną.
Odwołania do komórek umożliwiają wykorzystywanie ich zmiennej treści do obliczeń, tworzymy przykładową tabelę zawierającą listę produktów oraz ich ilości w magazynie oraz sklepie która pozwoli nam poznać podstawy formuł.
Pierwszą poznaną formułą będzie dodawanie, drugą suma() spełniają one te same zadanie, jednak różnią się zapisem i możliwością stosowania zakresów komórek.
W komórce E3 chcemy dodać ilość jabłek w magazynie i sklepie. Możemy to zrobić za pomocą prostej formuły =C3+D3 Wyświetlona została suma dodawania.
Ten sam efekt możemy uzyskać stosując formułę =suma() w nawias wpisując adresy poszczególnych komórek oddzielając je średnikami jak na przykładzie komórki E4 =suma(C4;D4)
Zakresy komórek
W komórce E5 zastosujemy tą samą formułę =suma() jednak wykorzystamy zakres komórek.
Zakres komórek to zbiór wybranych komórek umieszczonych obok siebie. Stosowanie zbioru umożliwia łatwiejsze stosowanie formuł dla danych umieszczonych w wybranym wierszu kolumnie lub części arkusza. Formuła =suma(C5:D5) określa że w wybranej komórce sumowane mają być wartości z komórek od C5 do D5.
Zmiana wydaje się znikoma jednak pracując z większym zakresem komórek stosowanie zakresów bardzo ułatwia pracę. Dla przykładu w komórce E6 zsumujemy ilość wszystkich produktów w sklepie oraz magazynie, aby to zrobić stosujemy formułę =suma(C3:D5) obejmuje ona cały zakres od kolumny C, wiersz 3 do kolumny D wiersz 5. Stosując poprzedni zapis musielibyśmy wybrać 6 adresów, tutaj adresami dwóch komórek wybieramy dane z całego zakresu. Aby wybrać zakres po otwarciu nawiasu zaznaczamy wybrane komórki.
Kopiowanie formuł do sąsiednich komórek
Adresy komórek które stosowaliśmy do tej pory w formułach są względne. Oznacza to że jeśli skopiujemy komórkę znajdującą się na pozycji C6 zawierającą formułę =suma(C3:C5) do komórki D6 zmieni ona swoją treść na =suma(D3:D5) więc podsumuje dane z komórek na sobą. Możemy to w prosty sposób zrobić za pomocą przeciągania zawartości. W tym celu musimy wykorzystać kwadracik który pojawia się w prawym dolnym rogu zaznaczonej komórki, po zmianie ikony kursora na + przeciągamy go w stronę gdzie chcemy skopiować formułę.
Odwołania bezwzględne
Co zrobić kiedy chcemy zastosować zawartość jednej komórki do obliczeń w całym arkuszu. Musimy zastosować odwołania bezwzględne, czyli tzw blokowanie komórek w formułach. Aby formuła wiedziała że wybrana komórka nie ma zostać zmieniona podczas kopiowania do jej adresu przed literę kolumny i numer wiersza dodajemy znak $ przykładowo =$A$1 Obojętnie w którym miejscu arkusza wklejamy lub przeciągamy formułę będzie odnosiła się do tej samej komórki.
Przedstawię to na przykładzie poniższej tabeli, w komórce D11 umieściłem wyrażoną w procentach marżę jaką chcemy uzyskać. Komórka D14 zawiera formułę =C14*$D$11 teraz po jej skopiowaniu/przeciągnięciu na dół cały czas będzie odwoływała się do tej samej komórki.
Kilka działań w jednej komórce
Komórka E16 przedstawia cenę sprzedaży (zakupu powiększoną o marże) =C16+C16*$D$11 jeśli nie musimy znać wartości któreś z etapu obliczeń możemy całą formułę umieścić w jednej komórce pamiętając o kolejności wykonywania działań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz